۷ اشتباه باور نکردنی در باره خواب

khab01

بیدار شدنهای مکرر در طول خواب از علائم شایع اختلال خواب است و بیشتر آنهایی که شبها بیش از یک بار از خواب میپرند، به نوعی اختلال خواب دچارند.

۱ – خواب هرچه بیشتر، بهتر: کاش همین طور بود. ولی مطالعات نشان داده احتمال مرگ زودرس در آنهایی که بیش از ۸ ساعت در شبانه روز می خوابند، بیشتر است.

۲ – خوش به حال فلانی، هنوز سرش به بالش نرسیده خوابش میبرد! انفاقاً این نشان میدهد که فلانی، خواب خوبی ندارد. این که آدم هنوز سرش به بالش نرسیده خوابش ببرد، یکی از نشانههای خواب آلودگی است که باید تحت بررسی قرار بگیرد. مدت زمانی که طول میکشد تا خوابمان ببرد، نباید کمتر از ۵ دقیقه یا بیشتر از ۳۰ دقیقه باشد.

khab02

۳ – چقدر کم میخوابی، همه آدمها حداقل به ۸ ساعت خواب شبانه احتیاج دارند! میزان نیاز به خواب در افراد، متفاوت است. حال اگر حس میکنید که هر بعدازظهر خسته و خواب آلوده میشوید، بدانید که احتمالاً الگوی خوابتان غلط است.

۴ – چقدر زیاد میخوابی، نخبهها فقط روزی سه – چهار ساعت میخوابند! سیاستمدارها و افراد مشهور یا هنرمند و … شاید جزو کسانی باشند که رسانهها در باره کم خوابیدن آنها زیاد حرف بزنند. اما واقعیت این است که از نظر پزشکان، این قبیل افراد معمولاً عملکرد بهتری نسبت به سایرین ندارند. کمخوابی، سلامت را تهدید میکند و تمرکز را پایین میآورد. کمخوابی حتی میتواند شما را بیمار کند و به سیستم ایمنیتان آسیب بزند.

۵ – من خوابم خوب است! فقط شبها چند بار از خواب میپرم! به چنین خوابی نمیگویند خواب خوب. خوابی خوب است که تداوم مناسبی داشته باشد. بیدار شدن مکرر در حین خواب از علائم شایع اختلال خواب است و بیشتر آنهایی که شبها بیش از یک بار از خواب میپرند، به نوعی اختلال خواب دچارند.

khab04

۶ – کم خوابی فقط یک چاره دارد، قرص خواب! تاثیر داروهای خواب آور کوتاه مدت است و کم کم بدن به دارو عادت می کند و دیرتر به آن جواب می دهد. از طرفی اگر بدن به دارو عادت کند، قطع آن اوضاع را بدتر میکند. پس برای درمان قطعی فقط باید به پزشک مراجعه کرد تا علت اصلی
بیخوابی شناخته و درمان شود.

۷ – کمخوابی از آن دردهایی است که چاره ندارد و باید با آن ساخت. توصیههایی وجود دارند که به کمک آنها میتوان اوضاع خواب را روبراه کرد. به عنوان مثال: پرهیز از نوشیدن چای، قهوه، نوشابه و خوردن شکلات در ساعات نزدیک به خواب، خودداری از مصرف غذاهای سنگین و کشیدن سیگار در ساعات نزدیک به خواب، رعایت نظم خواب، خوابیدن در یک ساعت ثابت، اختصاص دادن اتاق خواب به خوابیدن و اجتناب از انجام کارهای دیگر مثل تماشای تلویزیون و کار در آن اتاق و بالاخره اینکه اگر بیش از نیم ساعت در رختخواب ماندید و خوابتان نبرد و احساس خواب آلودگی هم نکردید، باید از اتاق خواب خارج شوید و تا وقتی که احساس خواب آلودگی نکردهاید به رختخواب برنگردید.

همچنین ببینید

درمان سندرم روده تحریک پذیر به کمک یوگا

اگر دل درد و دل پیچه، نفخ شکم، اسهال و یبوست امان شما را بریده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*