میوه کاکتوس

مصرف این میوه قبل از وعده غذایی اصلی توصیه می شود.

میوه کاکتوس یا گلابی خاردار کاکتوس یا انجیر کاکتوس، میوه بیضی گون گیاه کاکتوس است. سوریه و لبنان از جمله کشورهایی هستند که این میوه را پرورش می دهند. عربها به این میوه (صباره) می گویند. اما مردم سوریه به آن (زبان مادر شوهر) می گویند. این گیاه خوردنی است ولی به خاطر سطح خاردار آن باید با دقت پوستش را جدا کرد. اگر خارهای این میوه و پوست آن جدا نشود می تواند ناراحتی هایی را در ناحیه گلو، مری و معده ایجاد کند. میوه کاکتوس به رنگ قرمز – بنفش و به عرض پنج تا هشت سانتیمتر است که پستانداران کوچک آن را می خورند. به علت تطبیق پذیری اینگیاه، رویش آن در مناطق مختلف جغرافیایی ممکن می باشد. ولی خانه اصلی آن کویرها و صحراهاست. گیاه کاکتوس دارای قابلیت منحصر به فرد ذخیره آب در خود است و بسیاری از حیواناتی که در بیابان زندگی می کنند آب مورد نیاز خود را از کاکتوس می گیرند. کاکتوسها در طوفانهای ناگهانی آب ذخیره کرده و این آب ذخیره شده را طی ماههای خشک سال به مصرف می رسانند. امروزه کاکتوس را تنها یک گیاه بیابانی در نظر نمی گیرند بلکه در خانه به عنوان یک گیاه زینتی بوده و از میوه آن هم استفاده زیادی می شود. مراکش یکی از بزرگترین کشورهای صادر کننده میوه کاکتوس است. گیاه کاکتوس مناطق وسیعی از این کشور را در بر گرفته است.

miveh kaktos

کاکتوس بسته به اینکه از کدام گونه و زیرگونه باشد، دارای ظاهری متفاوت است. اما ظاهر کلی آن شامل :

 1. برگ : برگهای گیاه کاکتوس همان خارهای ریزی هستند که روی سطح کاکتوس را پوشانده اند.

 2. گل : گلهای کاکتوس معمولاً بزرگ هستند و به رنگهای زرد و سفید و ارغوانی سایه دار دیده می شوند. گرده افشانی این گلها توسط خفاشها صورت می گیرد. شکوفه کاکتوس به (ساگورا) معروف است.  کاکتوسها در بهار شکوفه می دهند و این شکوفه ها به نور آفتاب حساس هستند. حتی گاهی وجود این شکوفه ها بر روی گیاه بیش از چند ساعت تجاوز نمی کند.

 3. ریشه : کاکتوسها ریشه های عمیقی دارند که همین امر به جذب آب از عمق زمین کمک می کند.

 4. ساقه : ساقه کاکتوسها شبکه مانند است و به عنوان منبع ذخیره آب استفاده می شود.

miveh kaktos02

سه نوع کاکتوس خوراکی وجود دارد :

سان پدرو (Sanpedro)   : این گیاه دارای ارزش دارویی بالایی می باشد و آب حاصل از آن مانع سوزش کلیه و مثانه می شود و تب بالا و هپاتیت را درمان میکند.

هودیا (Hoodia)  : این نوع کاکتوس اغلب در آفریقای جنوبی به عمل می آید و به درمان چاقی مفرط کمک میکند.

اوپنتیا (Opuntia)  : سرشار از فلاونویید است که خاصیت آنتی اکسیدانی دارد. آنتی اکسیدان اثر سم زدایی دارد و از آسیب سلولی که باعث سرطان و پیری می شود، جلوگیری می کند.

بیش از ۱۲۰۰۰ سال است که گیاه کاکتوس به دلیل خواص شفابخش حیرت آورش مورد مصرف قرار می گیرد. یکی از کاربردهای رایج کاکتوس نوپال به هنگام رژیم است. خوردن آن در زمان رژیم باعث مهار گرسنگی میشود. بهترین شیوه مصرف کاکتوس نوپال به صورت پودر است. با این روش بدن به آسانی آن را جذب کرده و در دستگاه گوارش هضم میشود.

 

خواص غذایی دارویی میوه کاکتوس

 • میوه کاکتوس خاصیت رونده دارد و روده ها را نرم می کند.

 • عصاره کاکتوس منبع خوبی از فیتوکمیکال است و با تقویت سیستم دفاعی، بدن را در برابر عفونتها مقاوم تر می کند.

 • آب کاکتوس از ایجاد لکه زخم و عفونت زخم جلوگیری می کند. علاوه بر آن با بهبود بخشیدن به گردش خون به التیام زخم به طور چشمگیری سرعت می بخشد.

 • کاکتوس برای دیابت نوع دو مفید است و باعث کاهش جذب انسولین پس از صرف غذا می شود.

 • این میوه برای بیماران کبدی مفید بوده و شفابخش کبد است.

 • کمک به دستگاه گوارش کرده و باعث تقویت آن می شود.

 • باعث افزایش سلامت قلب می شود.

 • در کاهش کلسترول نقش بسزایی دارد.

 • ضد التهاب قوی می باشد.

 • سرشار از فیبر است از این رو در رژیمهای لاغری توصیه می شود.

 • مهمترین فایده کاکتوس نوپال، توانایی آن در معالجه کبد است. کبد از مهمترین اعضای بدن است که وظایف گوناگونی در بدن برعهده دارد. کبد همه سموم را دفع و به هضم غذا کمک می کند. کبد همچنین کوره حرارتی بدن انسان تلقی می شود و تنها عضوی است که قادر به بازسازی خود است.

miveh kaktos03

خواص غذایی دارویی روغن کاکتوس

روغن میوه کاکتوس یکی از با ارزش ترین روغنهای تولید شده در جهان است. تاکنون روغنهایی برای جلوگیری از پیر شدن پوست به بازار عرضه شده که در این بین می توان به روغن آرگان اشاره کرد. اما اکنون روغنی که از میوه کاکتوس به دست می آید احتمال دارد به محصولی معجزه آسا در این زمینه تبدیل شود. مغربی ها از قرنها پیش، از این روغن استفاده می کنند و اکنون صنایع محصولات آرایشی بیش از پیش به استفاده از آن روی آورده. این روغن سرشار از ویتامین (E) است و میزان آنتی اکسیدان آن سه برابر بیشتر از روغن آرگان است. به این ترتیب روغن میوه کاکتوس روغنی عالی برای مبارزه با پیر شدن پوست است.

میوه کاکتوس روغن بسیار کمی دارد و این روغن یکی از گرانترین روغنها در جهان است. برای تولید یک لیتر روغن خالص، یک تن میوه تازه کاکتوس لازم است. به این ترتیب هر لیتر این روغن ۴۰۰ تا ۶۰۰ یورو قیمت دارد.

 

منبع: مجله روزهای زندگی 

همچنین ببینید

خواص بعضی از گیاهان

ترخون اشتهاآور است رشد و ایمنی بدن را ارتقا می‌بخشد موجب تحریک مغز و سیستم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*