عسل


عسل یک واژه عربی است که در فارسی آن را انگبین می‌گویند و عبارت است از شهد گل‌ها که زنبور عسل توسط خرطوم کوچک خود آن را مکیده و از راه دهان به کیسه بسیار کوچک خود موسوم به کیسه عسلی وارد می‌کند. وقتی میزان شهد جمع‌آوری شده به حدود “۴۰″ میلی‌گرم رسید، گل‌ها را رها کرده و به سمت کندو پرواز می‌کند. جالب اینکه برای تهیه یک کیلو عسل، زنبور باید شهد “۲۰″ میلیون گل را جمع و به کندو حمل کند. جالب‌تر این است که زنبور عسل خاصیت ثابت گلی دارد، یعنی تا وقتی که مشغول جمع آوری شهد یک گل است، روی سایر گل‌ها نمی‌نشیند.

asal01

خواص و مواد موجود در عسل:

عسل از قدیمی ترین و نخستین شیرین کننده هایی است که انسان استفاده کرده است و شامل قندهایی چون گلوکز، فروکتوز، مواد معدنی همچون منیزیم، پتاسیم، کلسیم، کلریدسدیم، گوگرد، آهن و فسفات است. در ضمن اینکه ویتامین هایی همچون B1 ، B2 ، B6 ، B3 ، B5 و C نیز براساس کیفیت و نوع عسل به نسبت های متفاوت در آن دیده می شود.
علاوه بر موارد ذکر شده در حد کمی مس، ید و روی نیز در عسل وجود دارد.
زنبور عسل پیش از رسیدن به کندو در بین راه مقداری از آب شهد را جذب می‌کند و چون شهد گل‌ها حاوی “۵۰″ تا “۸۰″ درصد آب است،‌ با این عمل میزان رطوبت عسل را به حدود ۱۷ تا حداکثر۲۵ درصد می‌رساند، یعنی حدودا از هر سه گرم شهدی که زنبور عسل به کندو می‌آورد، یک گرم عسل به دست می‌آید. البته عسل مناطق شمالی کشور به علت بالا بودن رطوبت هوا از آب بیشتری برخوردار است و لذا آبکی می‌باشد، ولی عسل مناطق کوهستانی از آب کمتری برخوردار می‌باشد.

زنبور عسل نوعی از آنزیم دیاستاز به نام انورتاز را نیز به شهد اضافه می‌کند که این آنزیم به همراه مواد قندی و نشاسته‌ای که چهار پنجم وزن عسل را تشکیل می‌دهند، عامل اصلی متبلور شدن یا شکرک ‌زدن عسل به شمار می‌روند. لذا این باور که عسل غیرطبیعی شکرک می‌زند صحیح نیست، بلکه دلیل متبلور شدن و رسوب دادن عسل طبیعی وجود دیاستاز و همچنین کربوهیدرات ها می‌باشد. دیاستاز، ‌ذرات خیلی ریز عسل را به خود جذب کرده و باعث ته‌نشین شدن آن می‌شود. مقدار گلوکز عسل هر چه بیشتر باشد، زودتر متبلور و ته‌نشین می‌شود. این خاصیت فقط در عسل‌های طبیعی و غیرتقلبی دیده می‌شود، زیرا تنها عسل‌های طبیعی حاوی دیاستاز هستند. مدت زمان شکرک زدن یا متبلور شدن عسل بسته به نوع گل متفاوت است و حتی در مورد عسل اقاقیا به چهار سال هم می‌رسد. در کشورهای اروپایی عسل سفت شده و متبلور شده را بیشتر می‌پسندند.
هر ۱۰۰ گرم عسل ۳۳۰ کیلوکالری انرژی تولید می‌کند. لذا عسل، غذایی مقوی و انرژی‌زاست و به کمک دیاستازهایش چربی‌های اطراف قلب را آب می‌کند. به همین دلیل مصرف آن به سالخوردگان و بیماران قلبی توصیه می‌شود.

ویژگی های منحصر به فرد:

۱_ به راحتی هضم می شود: مولکول های قند موجود در آن می توانند به راحتی به سایر قندها تبدیل شوند، به همین جهت حتی حساس ترین معده ها نیز می تواند آن را به سادگی هضم کند.
۲_ منبع بسیار خوبی از آنتی اکسیدان است: نقش بزرگی در جلوگیری از سرطان و همچنین بیماریهای قلبی دارد.
۳_ سطح کالری آن پایین است: در مقایسه با سایر مواد قندی ۴۰% کمتر کالری دارد، هرچند انرژی آن بسیار بالاست، اما به وزن بدن شخص اضافه نمی کند.
۴_ به سرعت در خون پخش می شود: وقتی با میزان مناسبی آب مخلوط شود. پس از ۷ دقیقه در جریان خون پخش می شود و با آزادسازی ملکول قند به عملکرد بهتر مغزکه اصلی ترین مصرف کننده قند در بدن است، کمک می کند و مانع بروز خستگی می شود.
۵_ در سلامت و ساخت عوامل خونی مؤثر است: بخش مهمی از انرژی مورد نیاز برای این مورد تأمین می کند، به علاوه باعث تمیز شدن خون می شود.

دارچین و عسل را با هم بخورید :

مخلوط عسل و دارچین درمان کننده بسیاری از بیماری ها در زمان قدیم و حال می باشد.
امروزه دانشمندان بر این عقیده هستند که عسل با وجودی که شیرین است، اما اگر در مقدار معین مصرف شود حتی برای بیماران دیابتی هم مضر نمی باشد.
مجله معروفی در کانادا به نام Weekly World تعداد ۹۵ نوع بیماری که توسط عسل و دارچین درمان شده اند را نام برده است

ورم مفاصل:
يك قسمت عسل را در ٢ قسمت آب گرم حل كرده و به آن ١ قاشق چاي خوري پودر دارچين بيافزاييد. خمير حاصله را روي محل درد به آرامي بماليد. درد بعد از ١٥ دقيقه از بين خواهد رفت. همچنين بيماران دچار ورم مفاصل مي‌توانند، ١ فنجان آب داغ را با ٢ قاشق عسل و ١ قاشق چاي خوري پودر دارچين مخلوط كرده و بنوشند. اين عمل را هر روز بايد انجام دهند تا بيماري‌شان معالجه شود. مطالعات انجام شده روي اين بيماران نشان داده است كه، اگر اين بيماران قبل از صبحانه مخلوط ١ قاشق غذاخوري عسل با یک چهارم قاشق چاي خوري پودر دارچين را ميل كنند، درد آنها بعد از ١ ماه از بين خواهد رفت.
بيماران مورد مطالعه نمي‌توانستد راه بروند اما بعد از استفاده از اين روش، وانستند به راحتي شروع به راه رفتن بدون درد كنند.

 

جلوگيري از ريزش مو:
قبل از حمام كردن، ١ قاشق غذاخوري عسل به همراه با ١ قاشق چاي خوري پودر دارچين مخلوط كرده و روي سر خود بماليد و ٥ الی ١٥ دقيقه صبر كنيد و سپس موهاي خود را بشوئيد.

 

عفونت مثانه:
٢ قاشق غذاخوري عسل به همراه با ١ قاشق چاي خوري پودر دارچين را در ١ ليوان آب گرم حل كرده و آن را بنوشيد. اين روش باعث مي‌شود كه ميكروب‌هاي مثانه را از بين برود.

 

درد دندان:
٥ قاشق چايخوري عسل به همراه با ١ قاشق چاي خوري پودر دارچين مخلوط كرده و خمير حاصله را روي دندان خراب بماليد. اين عمل را ٣ بار در روز انجام دهيد تا دندان خراب و دردناك درمان شود.

asal02

كلسترول:
٢ قاشق غذاخوري عسل به همراه با ٣ قاشق چاي خوري پودر دارچين را در مقداري برابر ٢
ليوان چاي حل كرده و آن را بنوشيد. بدين وسيله بعد از ٢ ساعت كلسترول خون به اندازه ١٠ درصد پايين مي‌آيد. تحقيقات اخير نشان داده است كه مصرف عسل خالص در درمان بيماران مبتلا به كلسترول بسيار مفيد است.

 

سرماخوردگي:
به مدت ٣ روز از مخلوط ١ قاشق غذاخوري عسل گرم با یک چهارم قاشق چايخوري پودر دارچين استفاده كنيد. اين روش براي درمان سرفه مزمن، سرماخوردگي و سينوزيت به كار مي‌رود. عسل محتوي مواد مفيد طبيعي است و به اين ترتيب از آنفلوآنزا و سرماخوردگي جلوگيري مي‌كند.

 

ناباروري، باردار شدن:
زنان مي‌توانند از پودر دارچين براي باردار شدن استفاده كنند. زنان نابارور مقداري پودر دارچين را با نصف قاشق چاي‌خوري عسل مخلوط كرده و آن را به طور مرتب در روز روي لثه يا دهان خود قرار دهند. اين كار باعث مي‌شود كه مخلوط حاصل از طريق بزاق وارد بدن شود. در مريلند (شهري در آمريكا) براي مدت ١٤ سال هيچ نوزادي متولد نميشد.
تا اين كه زنان و مردان شروع به خوردن عسل و دارچين كردند و بعد از مدت كوتاهي زنان باردار شدند.
مردان ٢ قاشق غذاخوري عسل را قبل از خواب ميل كنند تا اين مشكل برطرف شود.

 

معده درد:
مخلوط عسل و پودر دارچين، درمان كننده درد معده، زخم معده و نفخ مي‌باشد.

 

بيماري قلبي:
خمير عسل و پودر دارچين را تهيه كنيد و آن را بر روي نان به جاي مربا قرار دهيد. اين روش را به طور مرتب به عنوان صبحانه ميل كنيد. اين روش باعث پايين آوردن كلسترول، كاهش ضربان قلب، به راحتي نفس كشيدن، بهتر شدن جريان خون و جلوگيري از بيماري قلبي مي‌شود.

 

بهبود سيستم ايمني:
استفاده روزانه از عسل و دارچين باعث حفاظت بدن از باكتري و ويروس مي‌شود. عسل، محتوي مقدار زيادي ويتامين و آهن مي‌باشد و بدن را مقاوم مي‌كند. استفاده روزانه ازعسل، باعث عملكرد بهتر گلبول‌هاي سفيد خون مي‌شود و درنتيجه بهتر با ويروس‌ها و باكتري‌هاي وارد شده به بدن مي‌جنگد.

 

سوء هاضمه:
قبل از هر وعده غذا، پودر دارچين را روي ٢ قاشق غذاخوري عسل بريزيد. اين كار باعث مي‌شود كه اسيد معده ترشح شود و غذاي وارده به معده را هضم كند و از سوء هاضمه جلوگيري كند.

 

افزايش طول عمر:
نوشيدن چاي با عسل و پودر دارچين از بين برنده پيري زودرس مي‌شود. ٤ قاشق غذاخوري عسل و ١ قاشق پودر دارچين را در ٣ فنجان آب حل كرده و بجوشانيد و مانند چاي ميل كنيد. ٣ الی ٤ بار در روز به مقدار ربع فنجان بنوشيد تا پوستي لطيف و نرم داشته باشيد.

 

تاول:
٣ قاشق غذاخوري عسل با ١ قاشق غذاخوري پودر دارچين مخلوط كرده و قبل از خواب، روي تاول بگذاريد و صبح مخلوط ماليده شده بر روي تاول را با آب گرم بشوييد. اگر اين كار را به مدت ٢ هفته هر روز انجام دهيد، تاول را از ريشه از بين خواهيد برد.

 

عفونت پوستي:
تمام عفونت‌هاي پوستي و اگزما با استفاده از عسل و پودر دارچين درمان مي‌شوند.

 

كاهش وزن:
١ فنجان آب،عسل و پودر دارچين را هر روز و قبل از صبحانه با معده خالي بنوشيد. اگر مخلوط گفته شده را هر روز بنوشيد، از تجمع چربي در بدن جلوگيري كرده و باعث كاهش وزن مي‌گردد.

 

سرطان:
عسل و دارچين، درمان كننده سرطان‌هاي معده و استخوان شناخته شده است. براي ١ ماه و ٣ بار در روز، ١ قاشق غذاخوري عسل با ١ قاشق چاي خوري پودر دارچين را براي جلوگيري از سرطان مصرف كنيد.

 

گرسنگي:
مطالعات اخير نشان دهنده اين است كه شكر عسل نه تنها مضر نيست، بلكه بسيار مفيد مي‌باشد. مقدار مساوي از عسل و دارچين جلوي گرسنگي را مي‌گيرد. نصف قاشق غذاخوري عسل در ١ ليوان آب و مقدار كمي پودر دارچين، باعث مي‌شود كه سرزنده تر و داراي انرژي بيشتر باشيد.

 

تنفس بد:
صبح‌ها ١ قاشق چاي خوري عسل و دارچين را با آب گرم مخلوط كرده و بنوشيد. تغییر تنفس خود را خواهید دید.

 

همچنین ببینید

خواص بعضی از گیاهان

ترخون اشتهاآور است رشد و ایمنی بدن را ارتقا می‌بخشد موجب تحریک مغز و سیستم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*