تخمه آفتابگردان

تخمه آفتابگردان، یکی از مغذیترین تخمههاست. این تخمه از گلهای بزرگ و رسیده آفتابگردان تهیه میشود و اولین کسانی که از این تخمه استفاده میکردند، بومیان امریکا در حدود پنج هزار سال پیش بودند. در حال حاضر بزرگترین تولیدکنندگان تخمه آفتابگردان کشورهایی چون اسپانیا، روسیه، پرو، فرانسه و چین هستند.

 

تخمه ضد سکته: این دانه سرشار از ویتامین E است و ویتامین E نوعی آنتی اکسیدان است. به همین دلیل مصرف تخمه آفتابگردان مانع اکسید شدن کلسترول و تاثیر منفی آن روی قلب و رگ‌ها می‌شود. به این ترتیب کلسترول در دیواره رگ‌ها رسوب نکرده و خطر سکته قلبی ناشی از گرفتگی رگ‌ها کاهش می‌یابد. بهترین میزان مصرف این تخمه روزانه یک فنجان است.

 

تخمه ضد پیری و ضد التهاب: ویتامین E موجود در تخمه آفتابگردان یکی از ترکیب‌هایی است که با عبور از سلول‌ها از طریق جریان خون، باعث از بین رفتن رادیکال‌های آزاد و جلوگیری از تاثیر رادیکال‌های آزاد روی سلول‌ها و التهاب آنها می‌شود. این تاثیر به ویژه روی غشای سلول‌ها، سلول‌های مغز و سلول‌های عصبی دیده می‌شود. ویتامین E موجود در دانه آفتابگردان پوست را در مقابل آسیب اشعه فرابنفش و مادون قرمز خورشید محافظت می‌کند و به این ترتیب پوست پیر نمی‌شود.

tokhmeh aftab01

تخمه ضد سرطان‌: دانه آفتابگردان حاوی مقدار زیادی سلنیوم است و این عنصر باعث کنترل عملکرد DNA در حین کدبرداری شده و به این ترتیب مانع ابتلا به سرطان می‌شود. علاوه بر اینکه سلنیوم باعث فعال شدن عملکرد بسیاری از پروتئین‌ها مانند (گلوتیشن پراکسیداز) می‌شود. این پروتئین‌ها مانع ابتلا به سرطان
می‌شوند. زمانی که میزان پروتئین‌های مفید مانند پروتئینی که به آن اشاره شد، کاهش یابد، DNA آسیب
می‌بینید و کدبرداری نامناسب، غاز ابتلا به سرطان است.آغاز ابتلا به سرطان است. مصرف این دانه به طور خاص مانع از ابتلا به بعضی از انواع سرطان‌ها مانند کولون، خون و پروستات می‌شود.

 

تخمه استخوان ساز: مصرف کلسیم برای حفظ سلامت استخوان مهم است و استخوان‌ها به منیزیم برای جذب بهتر کلسیم نیاز دارند. یکی از منابع مهم منیزیم، تخمه آفتابگردان است.

tokhmeh aftab03

ترکیبات غذایی – شیمیایی تخمه آفتابگردان

چربی کل ۷۲ گرم، پتاسیم ۹۰۳ گرم، سدیم ۱۳ میلی‌گرم، هیدرات کربن ۲۸ میلی‌گرم و پروتئین ۲۹ میلی‌گرم.  (انرژی هر فنجان تخمه آفتابگردان – 140 گرم – برابر ۸۱۸ کیلو کالری است).

 

منبع: مجله روزهای زندگی

 

همچنین ببینید

خواص بعضی از گیاهان

ترخون اشتهاآور است رشد و ایمنی بدن را ارتقا می‌بخشد موجب تحریک مغز و سیستم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*