۱۰ توصیه سلامتی به کارمندان پشت میزنشین

۱ – در وضعیت مناسبی بنشینید.
اگر بدن شما در حالت نشسته یا حتی ایستاده، وضعیت مناسبی نداشته باشد، قطعا پس از مدت کوتاهی استرس به سراغ‌تان خواهد آمد. یکی از راه‌های فرار از استرس هم پرخوری است و نتیجه پرخوری هم چیزی نیست، جز چاقی. از طرف دیگر، وضعیت نامناسب بدن برای مدت طولانی سبب آسیب مفاصل و دردهای منطقه‌ای می‌شود.

بنابراین پژوهشگران بهترین وضعیت بدن را در حالت نشسته برای ساعات طولانی، این طور عنوان کرده‌اند:

–  طول کفی صندلی باید به اندازه‌ای باشد که از نشیمن گاه تا زانوی شما به طور کامل روی آن قرار گیرد.
–  صندلی‌تان باید حتما تکیه‌گاه داشته باشد تا بتوانید کمرتان را به آن تکیه دهید. در غیر این صورت بهتر است صندلیتان را به دیوار بچسبانید و از دیوار به عنوان تکیه‌گاه استفاده نمایید.
–  هنگام کار با کامپیوتر، باید مچ و ساعد دست‌ها در یک راستا قرار داشته باشند و برای جلوگیری از درد مفاصل مچ دست، نباید مدام آنها را خم و راست کنید.
–  هنگام کار با کامپیوتر، باید سر و گردن به طور مستقیم رو به روی مانیتور قرار داشته باشند. در غیر این صورت و با خم نگه داشتن سر و گردن به مدت طولانی، دچار گردن درد خواهید شد.
–  به منظور پیشگیری از گردن درد، بهتر است هر چند دقیقه یک بار، چند ثانیه ورزش‌های مناسب برای گردن را انجام دهید، مانند چرخاندن گردن به صورت نیم دایره. –  هنگام نوشتن یا کار با کامپیوتر، آرنج خود را در نزدیک‌ترین حالت به بدن قرار دهید؛ آن هم در وضعیت ۹۰ یا ۱۲۰ درجه.
–  سعی کنید موقع انجام کار، بازوها و شانه‌هایتان را در وضعیتی کاملا راحت قرار دهید و آنها را خیلی بالاتر یا پایین‌تر از سطح میز کارتان نبرید.
–  کف پاها باید کاملا چسبیده به زمین باشد و اگر صندلی بلند است و پاهای شما به زمین نمی‌رسد، بد نیست که از یک زیرپایی استفاده کنید.
–  بهتر است که کفی و تکیه‌گاه صندلی فوم‌دار باشد، نه چوبی یا آهنی. این طوری فشار کمتری به کمرتان وارد می‌شود و دیرتر خسته می‌شوید.

۲ – هر چند دقیقه یک بار، از جای خود بلند شوید و چرخی بزنید.
بر اساس نتایج تحقیقات دانشمندان، بدن هر فرد فقط ۲۰ دقیقه می‌تواند تحمل قرار داشتن در یک وضعیت ثابت را داشته باشد. بنابراین بهتر است که هر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه یک بار، از جای‌تان بلند شوید و مدت ۳۰ ثانیه قدم بزنید، یا بدن را کش و قوس دهید.

۳ – حرکات تکراری انجام ندهید.
تکرار مداوم یک حرکت (مانند جواب دادن به تلفن) می‌تواند آزاردهنده و استرس‌آور باشد. به همین خاطر بهتر است که در صورت امکان و اگر ضرورتی حس نمی‌کنید، کارهای تکراری انجام ندهید یا نوع کارتان را عوض کنید. برای مثال، به جای خم و راست کردن مداوم دست‌تان برای پاسخ گویی به تلفن‌ها، از یک هدفون استفاده کنید و تلفنهای شخصی خود را به ساعات یا روزهای خلوت اختصاص دهید.

۴ – نمایشگر کامپیوترتان را در وضعیت مناسبی قرار دهید تا چشم یا مفاصل گردن اذیت نشوند.
وضعیت مناسب یعنی اینکه نمایشگر درست روبه روی شما به فاصله ۵۰ سانتی‌متر از چشم‌تان قرار داشته باشد و صفحه نمایشگر رو به پنجره هم نباشد تا انعکاس نور بیرون روی نمایشگر، چشم‌های شما را اذیت و خسته نکند. در ضمن، بد نیست که برای جلوگیری از خشکی یا سوزش چشم، مدام به صفحه کامپیوتر زل نزنید و هر ۱۵ دقیقه یک بار، دست از کار با کامپیوتر بکشید.

۵ – مراقب گردن‌تان باشید.
به منظور خم شدن کمتر گردن هنگام تایپ کردن، بهتر است که از وسیله‌ای برای نگهداری کاغذها در کنار صفحه کلید استفاده کنید.

۶ – میزتان را تمیز کنید.
برای اینکه به آلرژی یا سایر بیماری‌های عفونی مبتلا نشوید، باید هر روز صفحه کلید، نمایشگر، سطح میز، تلفن یا هر وسیله دیگری که روی میزتان قرار دارد را گردگیری کنید و هفته ای یک بار هم آنها را ضدعفونی نمایید. باکتری‌های روی میز می توانند سلامتی شما را تهدید کنند.

۷ – میز خود را همیشه مرتب نگه دارید و اجازه ندهید که آشفته و درهم برهم شود.
شلوغی میز کار باعث خستگی زودرس و استرس می‌شود و یکی از عوامل اتلاف وقت کاری به شمار می‌رود.

۸ – میز کار خود را تبدیل به میز غذا نکنید.
قراردادن خوراکی‌های رنگارنگ و پرکالری روی میز کار، اشتهای شما را به غذا خوردن افزایش می‌دهد؛ حتی اگر گرسنه هم نباشید. شما می‌توانید برای حفظ سلامت و تناسب اندام خود، به جای چیپس و پفک و شکلات، کمی میوه خشک یا انواع آجیل را درون کشوی میزتان نگهداری کنید.

۹ – میزتان را زیبا کنید.
زیبا بودن میز کار یکی از عوامل افزایش‌دهنده انگیزه کاری و لذت بردن از ساعات کار است. شما می توانید با قرار دادن عکس خانوادگی خود یا حتی یک گلدان کوچک روی میز، فضای کاری را کاملا عوض کنید.

۱۰ – زمان برگشتن به خانه، بهترین فرصت برای پیاده روی یک فرد پشت میزنشین است.
پس تنبلی را کنار بگذارید و برای حفظ سلامت جسم و روان خود، پیاده‌روی را به فهرست کارهای روزانه خود اضافه کنید (هر چند کوتاه‌مدت باشد).

۱۳۹۹/۱۱/۱۱

همچنین ببینید

یـک لبخنـد تا خوشبـختی راهـست

آیا شما واقعا خوشحال هستید؟ اگر صادقانه بگوییم، بسیاری از ما حتی به خودمان وقت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*