یوگا کودکان

کودکی از زیباترین دوران زندگی ماست. اگر این دوران برای ما در سلامت جسم و روان سپری شده باشد.

یوگای کودکان می کوشد تا با پرورش کودکان در فضایی سالم و امن دوران کودکی را رنگ شادی و آرامش دهد. یوگای کودکان برپایه اصول یوگا اما با روشی متفاوت ارایه می گردد زیرا هدف در این جا آموزش غیرمستقیم مفاهیم است ˒ ارایه مطالب و مفاهیم براساس بازی های فردی و گروهی و انجام تمارین آساناها می باشد.

هدف یوگای کودکان فراهم آوردن بستری مناسب و ایجاد جریانی لطیف و آرام در مسیر رشد و پرورش کودکانمان می باشد و در این روند افزایش دقت و تمرکز˒ شکوفایی توانمندی ها ˒ ایجاد خود باوری˒ داشتن تعاملی صحیح با گروه همسالان ˒ ایجاد شادی و سروری درونی در وجود کودک و آماده شدن برای بلوغی آرام و بدون دغدغه می باشد.

بطور کلی سن کم تحرکی در انسان امروز کاهش یافته و یوگا  با بازی و سرگرمی سبب ایجاد علاقه مندی کودک برای اجرای حرکات بسیار موثر ،تقریبا در هر شرایطی می گردد. یکی از بزرگترین اهداف برگزاری یوگای کودک آمورش حرکات و تکنیک های ساده به شیوه ای سرگرم کننده است تا شاید بدین وسیله ابزاری همیشگی در دسترس کودک قرارگیرد تا سبب حفظ سلامتی اش گردد.

kodak01

آنچه در این دوره کودک شما  به دست می آورد :

شناخت اولیه کودک از بدن خود

شناخت جهت ها

ایجاد علاقه مندی در کودکان برای داشتن تحرک بیشتر در زندگی پر سرعت امروز ،

آمادگی بیشتر جسمانی از جمله عضلات و مفاصل توانمندتر

چابکی بیشتر

تنفس صحیح تر و در نتیجه آن افزایش سطح هوشیاری و حافظه

افزایش توانمندی دستگاه ایمنی

کاهش ضعف بدنی

کاهش استعداد ابتلا به بیماری

پیشگیری و حتی اصلاح برخی دفورمیتی های جسمی

افزایش تعادل جسم و روان

دستگاه گوارش سالم تر

شادابی بیشتر

افزایش اعتماد به نفس

توانمندی بیشتر در برقراری روابط سالم با همسالان و برخورد اجتماعی

افزایش حس امنیت و اعتماد

کاهش خشم و استرس

 آرامش بیشتر.

پیش نیاز:

این دوره پیش نیاز خاصی ندارد. این کلاس بطور خاص برای گروه سنی ۷ تا ۱۰ سال تشکیل می گردد. و طبعا وجود تمام عوامل و شرایط مطلوب محیطی و خانوادگی ، رشدی و تربیتی در طول زندگی کودک تا پیش از ورود وی به کلاس یوگا می تواند پله و سکویی باشد برای دریافت نتایج سریعتر و استفاده بیشتر کودک از کلاس .

kodak02

فواید جانبی :

بطور قطع هر یک از این فواید تقریبا در هر جلسه یوگا در حین اجرای تمارین و برگزاری کلاس مد نظر قرار گرفته و تلاش مربیان به اجرای تمام اهداف برای تک تک کودکان است بنابراین کودکانی هم که بطور کوتاه مدت  در کلاس حضور می یابند، بسته به شرایط  و تفاوت های فردی کم و بیش به این اهداف بطور کوتاه مدت دست می یابند.

در برخی کودکان رشد کوتاه مدت گاه بسیار مشهود است .  برای مثال اگر کودکی به علت ضعف بدنی استعداد بالایی برای ابتلا به سرماخوردگی دارد پس از انجام تمارین منظم حتی پس از چند ماه ممکن است سطح مقاومت بدنش را تا حد زیادی افزایش داده و میزان ابتلا به سرماخوردگی او به حداقل رسد.

گاه پیش می آید که نکته مثبتی جزء اهداف کلاس در نظر گرفته  نمی شود اما بطور غیر مستقیم و بدون برنامه ریزی آثاری جانبی مثبتی برکودکان برجای میماند. برای مثال کودک با حضورش در کلاس حس سلامتی و شادابی را به خانواده اش نیز انتقال می دهد. حتی گاه کودکان با تشویق والدین خود و گاها با آموزش های کودکانه خود سبب گرایش والدینشان به یوگا شده و در نهایت سلامتی کل خانواده و طبعا جامعه راافزایش می دهند.

همچنین ببینید

یوگا قدم به قدم – وضعیت خم به جلو ایستاده

انگلیسی: Standing Forward Bend سانسکریت: Uttanasana ترجمه: کلمه اوت (ut) نشاندهنده شدت، (tan) یعنی کشیدن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*