یوگا چیست؟

varzesh02

 یوگا فرایند كشف خودشناسی را در پی دارد و علاوه بر فوایدی كه برای افراد دارد برای جامعه نیز میتواند مفید باشد. در واقع نمیتوان گفت یوگا فقط یك ورزش بدنی است چون پژو هشهای علمی ثابت میكند كه یوگا نه تنها بر جسم انسان تاثیر میگزارد بلكه در تنظیم نیروی پرانیك یا انرژی حیاتی و جریان آن و همچنین بر ضمیر انسان نیز موثر می باشد.

 یوگا علم حیرت‌انگیزی است كه تفكر استدلال و منطق را در سطح عالی به انسان هدیه می‌كند. یوگا به معنی اتحاد است و منظور از یوگا اتحاد و یگانگی با وجود درونی است. برای رسیدن به این اتحاد تعداد حالات و وضعیت‌هایی وجود دارد كه آسانا نامیده می‌شود كه با حركات یا تمرینات ژیمناستیك نرمش‌ها و بدن‌سازی نباید اشتباه گرفت.

 مفهوم و معنای یوگا (اتحاد و یگانگی) با وجود درونی است كه با رفع دو گانگی فكر و ماده و نیل به یك واقعیت متعالی در درون عملی می‌شود. آسانا به معنی قرار گرفتن در وضعیت و حالتی كه در آن می‌توان روحاً و جسماً خونسرد و راحت بود و در آرامش كامل قرار گرفت.

 برنامه آموزشی یوگا به گونه‌ای طرح‌ریزی شده كه به توسعه بافت شخصیت منتهی می‌شود.

آسانا به علت کشش‌های عضلانی و ماساژ اعضا و غدد داخلی و ایجاد هماهنگی بین اعضاء بدن و سیستم اعصاب برای ایجاد سلامتی و رفع بیماری‌ها بسیار موثر بوده و به تمرین‌كننده سلامتی اعطا می‌كند و به‌طور خارق‌العاده‌ای در تسكین و بهبود بسیاری از بیماری‌ها و حتی بیماری‌های غیرقابل علاج مفید واقع می‌شود و می‌تواند درد را از بین ببرد یا قابل تحمل نماید.

yoga01

هدف از تمرین آساناهای یوگا (حرکات اصلی یوگا)= توسعه شخصیت روانی و روحی است .

 هدف از تمرین‌های ورزشی = حفظ سلامت وكسب قدرت بدنی از طریق تقویت جسم و عضلات و استخوان‌هاست. تمرین‌های جسمی علاوه بر سرعت حركت نیازمند تنفس زیاد است كه كار قلب و سیستم تنفسی را زیاد می‌كند و در نتیجه خستگی و كم شدن انرژی حیاتی را موجب می‌شود .

ورزشكاران جوان در حین تمرین‌های ورزشی خود را سالم احساس می‌كنند اما با رشد تدریجی بدن زمان اعضای بدن به علت كهولت كارایی خود را نسبت به وظایفی كه دارند از دست می‌دهند. آنگاه دچار مشكلات تنفسی یا بیماری‌های روماتیسمی می‌شوند و این بدان دلیل است كه بیشتر از حد معمول از محل‌های ارتباط و اتصال استخوان‌ها با هم استفاده شده است .

 و عضلات نیز بیش از حد رشد كرده‌اند از این رو سختی و استحكام خود را از دست داده‌اند و شل شده‌اند. این تغییر باعث می‌شود كه بافت عضلانی به چربی مبدل گردد. اگر به‌مدت كوتاهی تمرین‌های ورزشی و بدن‌سازی قطع شود چربی زیادی در عضلات جمع می‌شود. ورزش‌های سنگین برای همه افراد میسر نیست اما آساناهای یوگا برای همه سنین امكان‌پذیر است .

yoga04

۱- آساناهای یوگا جامع‌ترند و به‌تدریج با وانهادگی و تمركز انجام می‌شوند كه سیستم درونی و بیرونی را تحت تاثیر قرار می‌دهد از این رو سیستم اعصاب، غدد داخلی و اعضای درونی و بیرونی تشویق می‌شوند كه به‌طور صحیح عمل كنند ضمناً آساناها اثر فیزیكی روانی دارند و در بهبود ناتوانایی‌ها موثر بوده و فاقد محدودیت‌ها برای افراد تندرست یا ناسالم، جوان یا پیر می‌توانند این تمرین‌ها را انجام دهند .

۲- با انجام یوگا هورمون‌های مختلف در سطح بدن متناسب ترشح می‌شوند و سلامتی بدن را تامین می‌كنند . با ایجاد سلامتی علاقه به حیات و ادامه زندگی افزایش می‌یابد .

۳- از طریق انجام تمرین‌های منظم یوگا – عضلات – استخوان‌ها – دستگاه تنفسی – دستگاه دفعی – گردش خون هماهنگ می‌شوند و تمرین‌های یوگا به بدن قابلیت انعطاف می‌دهد و انسان را در تطابق با تغییرات محیط توانا می‌كند و با تحریكات ترشحات دستگاه گوارش جذب و دفع نظم ایجاد می‌كند كه اثرات مستقیمی به ایجاد تعادل در اعصاب سمپاتیك و پاراسمپاتیك دارد. خلاصه آن كه تمرین‌های یوگا بدن رادر حالت تعادل و خوب نگه می‌دارد و بدن ناسالم را بسوی سلامت هدایت می‌كند .

 4- تمرین‌های یوگا مشابه داروست كه متناسب با توانایی، ظرفیت و حساسیت بدن انسان تجویز می‌شود.  همانگونه كه نسبت مصرف دارو باید رعایت شود تا منجر به نتیجه گردد تمرین‌های یوگا نیز باید زیر نظر استاد و به مقدار مشخص انجام شوند. والا نتایج حاصله رضایت بخش نخواهد بود .

 

آشتانگا یوگا (یوگای ۸گانه) = یوگای انضباط جسم وفكر – ارتباط روح و جسم (جسم از طریق آساناها و تغذیه پرورش پیدا می‌كند. ذهن از طریق مدیتیشن و شاواسانا)

جسم از طریق هاتا وگا – ذهن از طیق راجا یوگا .

هاتا یوگا : شخص را قادر می‌سازد به‌وسیله تمرین‌هایی بر مقاومت طبیعی خود افزوده و سلامتی را در حیطه جسم ذهن تجربه كند و بر واكنش‌های عصبی غیر ارادی خود كنترل و تسلط داشته باشد .

راجا یوگا : با این روش به كنترل و انضباط ذهن دست می‌یابیم. با انجام این تمرین‌ها مهارت‌های ذهنی افزایش پیدا كرده، میزان دقت، تمركز، اراده و حافظه و سایر توانایی‌های ذهنی تقویت می‌شود .

 

سلامتی چیزی بیش از بیمار نبودن است :

چینی‌ها معتقدند سلامتی تركیبی از سلامت روح، ذهن و جسم می‌باشد و سلامت كامل با تعادل این سه سیستم امكان‌پذیر است. آنان معتقدند تعادل بسیار حیاتی و مهم است و هر عضوی با اعضا مرتبط دیگر باید در حال تعادل باشد تا انرژی مثبت در همه بدن ایجاد شود و سلامت كامل برقرار شود.

 

منبع:موسسه اطلاع رسانی طعام اسرار

 

همچنین ببینید

یوگا قدم به قدم – وضعیت خم به جلو ایستاده

انگلیسی: Standing Forward Bend سانسکریت: Uttanasana ترجمه: کلمه اوت (ut) نشاندهنده شدت، (tan) یعنی کشیدن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*