یوگا چه فوايدى دارد؟

یوگا و انعطاف پذیری

برخی افراد تصو ر می کنند که یوگا شبیه ژیمناستیک است و چون آنها مسن و دارای اندام نامتناسب و یا عضلات خشک هستند، نمی‌توانند تمرین‌های یوگا را انجام دهند. اما حقیقت این است که شما هرگز برای بهبود انعطاف پذیری بدن پیر نیستید.

برخی تمرین‌های یوگا با کشش مناسب عضله همراه هستند. همچنین یوگا حرکات مفاصل را افزایش داده و موجب افزایش لغزندگی مفاصل و بهبود حرکات بدن می‌شود.

یوگا تنها عضلات را تقویت نمی‌کند بلکه موجب قوی شدن همه بافتهای نرم بدن از جمله رباط‌ها، تاندون‌ها و بافتهای اطراف ماهیچه می‌شود. صرف نظر از سطح تمرین‌ها، فواید این ورزش در مدت کوتاهی پدیدار می‌شود. در یک مطالعه مشخص شد که بعد از ۸ هفته از شروع تمرین‌ها ۳۵ درصد بهبودی در انعطاف پذیری تنه و شانه‌ها مشاهده می‌شود.

یوگا و قدرت

برخی تمرین‌های یوگا قدرتی بوده و به بهبود توانایی عضلات کمک می‌کنند. وضعیتهای ایستاده موجب افزایش قدرت عضله پشت ران و عضلات شکم می‌شوند.

یوگا به بهبود حالت بدن کمک می‌کند

با افزایش انعطاف پذیری و قدرت، حالت بدن بهتر می‌شود. یکی دیگر از مزایای یوگا افزایش آگاهی بدن است. به این معنی که در صورت خمیده شدن و قوز کردن، شما سریع متوجه حالت بدن شده و آن را اصلاح می‌کنید.

یوگا تنفس را بهبود می‌بخشد

به دلیل تنفس عمیق در حین تمرین‌های یوگا، ظرفیت ریه و توانایی ورزش افزایش می‌یابد، اثرات آدرنالین (هورمون استرس) خنثی می‌شود و در نتیجه موجب تمدد اعصاب وریلکسیشن می‌گردد. اما یوگا شامل تمرین‌های هوازی مانند دویدن و دوچرخه سواری نیست.

یوگا یعنی کاهش استرس و افزایش آرامش

حتی پس از اولین جلسه کلاس یوگا، شما قادرید کم شدن استرس را حس کنید. برخی تمرین‌های یوگا شامل تکنیکهای مدیتیشن است که موجب تنفس عمیق، تسلط بر ذهن و توقف صدای ذهن که معمولا به دلیل استرس ایجاد می‌شود، می‌گردد.

خصوصیت ضد استرس یوگا یک پاسخ بیوشیمیایی است. کاهش کاتکول آمین‌ها (هورمون‌هایی که در پاسخ به استرس و توسط غدد آدرنال یا فوق کلیوی تولید می‌شوند) و کاهش سطح واسطه‌های عصبی از جمله دوپامین، نور اپی نفرین و اپی نفرین در نتیجه تمرین‌های یوگا، موجب احساس آرامش می‌شود.

در برخی تحقیقات به ارتباط بین یوگا و افزایش هورمون اکسی توسین اشاره شده است. این هورمون به نام هورمون اعتماد و ارتباط مشهور است وموجب افزایش آرامش و بهبود ارتباط با دیگران می‌شود.

یوگا، تمرکز و خلق وخو

بهبود توانایی تمرکز و خلق وخو از مزایای یوگا به شمار می‌رود. افرادی که یوگا کار می‌کنند اغلب خوشحال به نظر می‌رسند و تمرکز ذهنی خوبی دارند. در تحقیقات اخیر، اثرات یوگا بر افسردگی مورد مطالعه قرار گرفته‌اند. این اثرات مثبت به دلیل افزایش سطح اکسیژن مغز در نتیجه تمرین‌های یوگا است.

فواید یوگا برای قلب

یوگا موجب کاهش فشار خون و آرام شدن ضربان قلب می‌شود که برای بیماران مبتلا به پرفشاری خون، بیماری‌های قلبی- عروقی و سکته یک اثر درمانی به شمار می‌رود. در مطالعات بیوشیمیایی، از یوگا به عنوان یک عامل آنتی اکسیدان یاد شده است که موجب کاهش کلسترول و تری گلیسرید خون و همچنین تقویت سیستم ایمنی می‌شود.

اثرات یوگا بر بیماری‌ها

اثرات درمانی یوگا به خوبی مشخص شده‌اند. این ورزش موجب بهبود بیماری‌های مزمن از جمله آسم، کمر درد، التهاب مفاصل، بی‌خوابی و MS می‌شود.

سایر مزایای یوگا

برخی مطالعات نشان می‌دهند که یوگا اثرات مثبتی بر یادگیری و حافظه، کند شدن روند پیری، افزایش اعتماد به نفس، بهبود روابط و ارتقای سطح انرژی دارد.

همچنین ببینید

یوگا قدم به قدم – وضعیت خم به جلو ایستاده

انگلیسی: Standing Forward Bend سانسکریت: Uttanasana ترجمه: کلمه اوت (ut) نشاندهنده شدت، (tan) یعنی کشیدن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*