کاهش کلسترول با یوگا

شاید قدری به نظر عجیب بیاید، کاهش کلسترول با یوگا ؟ آیا واقعا یوگا می‌تواند به کاهش کلسترول خون کمک کند؟

ما یوگا را به دو بخش تقسیم می‌کنیم:

۱- آسانا (asana) که مجموعه‌ای از تمرین‌های بدنی است.

۲- پرانایاما (pranayama)که تکنیک تنفس کردن است.

تمرین‌های آسانا و یا گروه‌های دیگر ورزش یوگا موجب افزایش توانایی عضلات و نیز کشش آنها می‌شوند.  همچنین یوگا می تواند سطح پایه‌ی انرژی شما را افزایش داده و به فعال‌تر شدن شما کمک شایانی نماید. با انجام تمرین‌های یوگا شما می‌توانید مقادیر قابل توجهی چربی و کلسترول را در بدن کاهش داده و به کاهش وزن کمک کنید. این امر به مرور زمان موجب افزایش سلامت سیستم قلبی عروقی شما خواهد شد.

مطالعاتی که در دانشگاه شاهوجی مهاراج هند در سال ۲۰۰۱ انجام شد حاکی از این امر است که یوگا موجب کاهش معنی‌داری در سطح چربی‌های موجود در خون و در اندام‌ها شده و در نتیجه بهبود وضعیت قلبی عروقی به‌دنبال دارد. به عبارت دیگر تمرین‌های پرانایاما و مدیتیشن موجب کاهش استرس و ایجاد ریلکسیشن شده و تنشن‌های عصبی را در اندام کاهش می‌دهد. استرس موجب افزایش سطح کلسترول شده و آن نیز به نوبه‌ی خود موجب افزایش ترشح هورمون استرس می‌شود.

لذا هنگامی که شما همواره در حال استرس هستید، سطح کلسترول بدن شما بالا می‌رود. با انجام تکنیک پرانایاما‌، شما یاد می‌گیرد که احساس آرامش کنید، از استرس رهایی یابید و لذا هورمون‌های کاهنده‌ی سطح کلسترول را افزایش می‌دهد. وقتی که احساس سبکی و تعادل کردید، در نتیجه توانتان در  کنترل بر خود افزایش یافته و می‌توانید در مقابل خوردن زیاد مقاوت قوی‌تر و لذتبخشی داشته باشید.

منبع: کانال رسمی اطلاع رسانی ورزش یوگا تهران

۹۹/۱۱/۱۴

همچنین ببینید

درمان سندرم روده تحریک پذیر به کمک یوگا

اگر دل درد و دل پیچه، نفخ شکم، اسهال و یبوست امان شما را بریده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*