چند وضعیت مناسب برای بهبود علائم یائسگی

اوتان آسانا – وضعیت خم به جلو در حالت ایستاده

در وضعیت تادآسانا بایستید (با پاهای کنار هم بیاستید، افراد مبتدی می­توانند پاها را به اندازه عرض لگن باز نگهدارند)، دست­ها را به کمر بگذارید و با پشت صاف از کشانه ران­ها به جلو خم شوید.

به بدنتان احترام بگذارید و تا حدی انجام دهید که فشار و درد ایجاد نکنید. خیلی مهم است که تا جایی به جلو خم شوید که پشت بالاتنه صاف باشد. به محض احساس خمیدگی در پشت کمی به سمت بالا برگردید و در همان جا بمانید. در طول زمان می­توانید این خمش را بهتر و بیشتر کنید.

اوتکات آسانا – وضعیت صندلی

در وضعیت تادآسانا بایستید (با پاهای کنار هم بیاستید)، دست­ها صاف و کشیده به سمت بالا ببرید به طوری که انگشتان سقف را نگاه کنند، حتما دست­ها در کنار گوش­ها باشند. مطمئن شوید که لگن به سمت پایین است و دنبالچه زمین را نگاه می­کند، ناف به سمت داخل باشد. به آرامی زانوها را خم کنید و لگن را کمی به سمت عقب بکشید جوری که زانوهای خم شده از سر انگشتان پا جلوتر نباشند و ران­ها تقریباً به موازات زمین قرار بگیرد. مراقب باشید که  بالاتنه صاف و کشیده باشد.

اوپاویشتا کونآسانا – وضعیت خم به جلو نشسته با پاهای باز

در دانداسانا بشینید (نشسته روی زمین با پاهای کنار هم)، مطمئن باشید که روی استخوان­های لگن نشسته­اید. پاها را صاف و کشیده به طرفین باز کنید (به صورت یک هفت باز). به حد بدن خود احترام بگذارید و در حد توان پاها را از هم فاصله دهید. می­توانید دست­ها را به سمت بالا بکشید و بعد از کشاله ران به سمت جلو خم شوید و دست­ها را به صورت کشیده در جلوی خود قرار دهید. افراد مبتدی زیاد در وضعیت نمانند.

ویراسانا – وضعیت قهرمان نشسته

در دانداسانا بشینید (نشسته روی زمین با پاهای کنار هم)، به آرامی پاها را از زانو به طرف راست بدن خم کنید و به شکل دو زانو قرار بگیرید. زانوها و ران­ها را کنار هم قرار داده و ساق­ها را از هم دور کنید به شکلی که باسن بین ساق­­ها قرار گیرد. مطمئن باشید که انگشتان پا در راستای پاشنه و پاشنه در راستای ساق پا قرار گیرد. بالاتنه با پشت صاف و دست­ها را به سمت بالا بکشید به طوری که بازوها در کنار گوش­ها قرار گیرند. می­توانید هم­زمان که دست­ها را بالا می­برید باسن را از زمین بلند کنید و ران­ها را عمود به زمین بگیرید و هم­زمان که دست­ها پایین می­آیند، باسن را بین ساق­ها قرار دهید.

افرادی که زانو درد دارند به هیچ عنوان این وضعیت را انجام ندهند. افراد مبتدی می­توانند از ابزار استفاده کنند.

شاوا اوداراکارشان آسانا – وضعیت پیچ خوابیده ستون فقرات

در دانداسانا بشینید (نشسته روی زمین با پاهای کنار هم) و به آرامی به پشت روی زمین دراز بکشید. پاها کنار هم باشد. دست­ها را در راستای شانه به طرفین باز کنید و کف دست­ها رو به زمین باشد. مطمئن باشید که پس سر روی زمین است و گردن گود نشده است. پای راست را خم کرده و دست چپ را روی زانوی پای راست قرار دهید. سر را به سمت راست بگردانید و انگشتان دست راست را نگاه کنید و حالا با دست چپ زانو راست را به سمت چپ آورده و به زمین برسانید. لگن و بالاتنه نیز بلند می­شوند و به سمت چپ می­روند ولی کتف­ها را روی زمین نگه دارید.

شاواسانا – وضعیت نعش یا جسم بی­جان

اگر از حالت نشسته وارد حرکت می­شوید؛ در دانداسانا بشینید (نشسته روی زمین با پاهای کنار هم) و به آرامی به پشت روی زمین دراز بکشید. تمام بدن را روی زمین لخت کنید. می­توانید از پاها شروع کنید و عضو به عضو بالا و به طرف سر بیایید (به طور ذهنی) و هر عضو را رها کنید و به عضو بعدی بروید تا جایی که تمام بدن روی زمین رها و لخت باشد. به ذهن توجه کنید و سعی کنید افکار را به کناری بزنید و ذهن را در سکوت نگهدارید (ولی برای این کار با خود نجنگید). حال توجه خود را به دم و بازدم ببرید و چند لحظه در سکوت و آرامش قرار داشته باشید. بعد از دقایقی دوباره به بدن توجه کنید و به آرامی با تکان دادن انگشتان پاها و دست­ها بدن را از حالت لختی خارج کرده و به آرامی به سمت راست بچرخید و از وضعیت خارج شوید.

پیشنهاد یوگادارما به شما عزیزانی که تا الان یوگا انجام نداده­اید این است که حتما زیر نظر مربی یوگا تمرین­ها را انجام دهید تا خدایی نکرده آسیبی به شما وارد نشود. سلامتی پایه زندگی است.

همچنین ببینید

مختصری درباره تصویر ذهنی 

امروزه نقش تصویر ذهنی در عکس‌العمل‌های بد بر دانشمندان پوشیده نیست. تصویرهای ذهنی اثری قوی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*