پرتقال

پرتقال 

porteghal02

ايا مي دانيد چه ميوه اي را بايد بخوريد تا ظرفيت مغزتان چند برابر شود؟

مصرف اين ميوه در صبح، عملكرد مغز را چند برابر مي كند!

مصرف پرتقال در صبحانه باعث بهبود عملكرد مغز می شود.

وی افزود: همچنین برای داشتن رژیم غذایی متعادل لازم است از همه گروه های غذایی شامل لبنیات، گوشت، میوه و سبزی و انواع روغن ها و غلات استفاده شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی جندی شاپور اهواز گفت: خوردن غذاهای حاوی كربوهیدرات می تواند موجب خواب آلودگی دانشجویان در هنگام آزمون شود.

دكتر رضا امانی در گفت وگو با ایسنا، اظهار كرد: هر فرد باید یك الگوی غذایی متعادل و متناسب داشته باشد. تناسب در مصرف مواد غذایی به این معنی است كه هر فرد با توجه به سن، جنسیت و میزان فعالیت روزانه، انرژی مورد نیاز خود را با مصرف مواد غذایی دریافت كند.

وی افزود: همچنین برای داشتن رژیم غذایی متعادل لازم است از همه گروه های غذایی شامل لبنیات، گوشت، میوه و سبزی و انواع روغن ها و غلات استفاده شود.

porteghal03

این متخصص تغذیه تصریح كرد: با توجه به این كه بیشتر دانشجویان دارای سن ۲۰ تا ۲۵ سال هستند، می توان گفت میزان مواد غذایی مورد نیاز پسران در این سن، ۲۵۰۰ تا ۲۷۰۰ كیلو كالری و برای دختران ۲۰۰۰ تا ۲۲۰۰ كیلو كالری در روز است كه البته این میزان متناسب با میزان فعالیت روزانه فرد متغیر است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی جندی شاپور اهواز خاطرنشان كرد: بیشتر امتحانات صبح ها برگزار می شوند درنتیجه مصرف صبحانه برای دانشجویان و دانش آموزان از اهمیت بیش تری برخوردار است. مصرف یك صبحانه خوب و كامل می تواند ۲۰ تا ۲۵ درصد انرژی مورد نیاز بدن در روز را تامین كند.

 وی اظهار كرد: بیشتر افراد صبحانه غنی از كربوهیدرات شامل قند و شكر را ترجیح می دهند؛ اگرچه مصرف این موادغذایی در تامین قند خون مفید هستند، ولی مصرف این مواد پیش از امتحان موجب خواب آلودگی و كاهش كارایی مغز می شود.

امانی گفت: به دانشجویان و دانش آموزان توصیه می شود پیش از امتحان، علاوه بر مصرف كربوهیدرات، مواد غذایی حاوی پروتئین را نیز در وعده صبحانه بگنجانند. تخم مرغ آب پز و پنیر كم چرب از جمله مواد غذایی حاوی پروتئین هستند كه می توان در وعده صبحانه از آن ها استفاده كرد.

این متخصص تغذیه افزود: مصرف یك عدد پرتقال و یا یك لیوان آب پرتقال تازه در وعده صبحانه برای بهبود عملكرد مغز و افزایش نشاط و شادابی فرد موثر است.

وی تصریح كرد: همچنین نوشیدن یك فنجان چای و یا قهوه به همراه مقدار اندكی شیرینی در افزیش تمركز موثر است.

امانی خاطرنشان كرد: به دانشجویان و دانش آموزانی كه در ساعات بعدازظهر امتحان می دهند نیز ضمن تاكید بر مصرف صبحانه كامل، توصیه می شود در وعده ناهار از خوردن غذاهای سرشار از كربوهیدات مانند برنج خودداری كنند، زیرا می تواند موجب خواب آلودگی سر جلسه امتحان شود. وعده ناهار نباید حجیم، چرب و سرخ كرده باشد.

این متخصص تغذیه اظهار كرد: همچنین مصرف ماست و دوغ پیش از امتحان توصیه نمی شود.

porteghal01

وی افزود: صبحانه و یا ناهار دو ساعت پس از مصرف تاثیر خود را بر بدن نشان می دهند و به همین دلیل توصیه می شود وعده های غذایی دو ساعت پیش از امتحان مصرف شوند. در فاصله مصرف صبحانه و یا ناهار تا زمان آغاز امتحان نیز می توان از انواع میوه ها و یا اندكی بیسكوییت یا كاكائوی تلخ استفاده كرد.

 

منبع : asriran.com

همچنین ببینید

خواص بعضی از گیاهان

ترخون اشتهاآور است رشد و ایمنی بدن را ارتقا می‌بخشد موجب تحریک مغز و سیستم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*