درد قوس کف پا

همانطور که می­دانید بیشتر زمان روز را ما به شکلی به پاهایمان فشار وارد می­کنیم. مثل راه رفتن، نشستن (که پاها آویزان است)، ورزش کردن، ایستادن و . . . خوب خیلی هم عادی است که پاهایمان درد داشته باشند و این درد می­تواند در هر جایی از پاها نسبت به کاری که انجام داده­ایم بروز کند. یکی از این محل­ها کف پا است.

در اینجا به چند حرکت برای پیشگیری و رفع درد کف پا اشاره خواهیم کرد.

حرکت اول: پاشنه خود را روی زمین قرار دهید و سعی کنید با انگشتان پا حوله یا دستمالی را از روی زمین بلند کنید و بعد آن را رها کنید. این حرکت را ۱۰-۲۰ مرتبه تکرار کنید. وقتی این کار برای شما ساده­تر شد با قرار دادن اجسامی روی حوله وزن آن را بیشتر کنید.

حرکت دوم: یک قوطی نوشابه خنک را زیر پای خود قرار داده و از پاشنه تا قوس کف پا آن را زیر پای خود بغلتانید. این کار را برای مدت ۳-۵ دقیقه ادامه دهید.

حرکت سوم: بنشینید و پای خود را دراز کنید. کشی که مخصوص ورزش­های نرمشی طراحی شده را به قسمت میانی کف پا بیاندازید و دو سر آن را در دست بگیرید. به آهستگی پنجه خود را به سمت پایین فشار دهید. طوری که کشش کش را احساس کنید. این حرکت را ۱۰ مرتبه در ۳ نوبت انجام دهید.

حرکت چهارم: بایستید و پاشنه­های پا را از روی زمین بلند کنید، چند ثانیه نگهدارید و دوباره روی زمین بگذارید. اگر تعادل ندارید می­توانید از دیوار یا صندلی استفاده کنید. این حرکت را ۳ مرتبه ۱۰تایی انجام دهید.

حرکت پنجم: روی یک صندلی بنشینید و یک پای خود را به سمت جلو دراز کنید، یک حوله یا پارچه را کف پا در قسمت سینه آن قراردهید و با دو دست به سمت خود بکشید. حتما زانو باید صاف باشد. این وضعیت را برای ۱۵-۳۰ ثانیه حفظ کنید و ۳ مرتبه انجام دهید. سپس به حالت استراحت بازگردید.

حرکت ششم: روی یک صندلی بنشینید و یک پای خود را خم کرده و روی ران پای دیگر بگذارید. انگشتان دست را بین انگشتان پا برده و آنها را به سمت ساق پا بکشید. تا کشش کف پا را احساس کنید. این حرکت را ۱۵ ثانیه نگه دارید و ۳ بار تکرار کنید.

حرکت هفتم: پنجه پای خود را روی لبه یک سکو یا صندلی قرار دهید و در همین حال پاشنه همان پا را به سمت پایین حرکت داده تا کشش کافی در کف پا احساس شود. ۱۵-۳۰ ثانیه در وضعیت کشش بمانید و حرکت را ۳ بار تکرار کنید.

افرادی که کف پای صاف دارند بیشتر دچار این مشکل می­شوند. درد قوس کف پا معمولاً به آهستگی ظاهر می­شود ولی گاهی اوقات پس از پرش یا دو سرعت، فرد به طور ناگهانی دچار چنین حالتی می­شود و درد شدید احساس می­کند.

قرار دادن کمپرس سرد روی این ناحیه می­تواند به بهبود درد کمک کند. برای پیشگیری از درد قوس کف پا، کفش­های مناسب به پا کنید و از حرکات گفته شده برای جلوگیری یا رفع درد استفاده کنید.

همچنین ببینید

مختصری درباره تصویر ذهنی 

امروزه نقش تصویر ذهنی در عکس‌العمل‌های بد بر دانشمندان پوشیده نیست. تصویرهای ذهنی اثری قوی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*