خواص درمانی نخودفرنگی

نخود فرنگی، منبعی غنی از آهن و مواد معدنی ضروری برای عملکرد طبیعی سلول های خونی است که کمبود آنها باعث کم خونی، خستگی و کاهش سیستم ایمنی بدن می گردد. نخود فرنگی همچنین منبعی از ویتامین C است که بسیاری از سلول های تولید کننده انرژی را از تخریب بوسیله رادیکال های آزاد محافظت می نماید.

با نگاهی به جدول ترکیبات مواد مغذی نخود فرنگی، میزان بالای ویتامین k که ویتامین مهمی در پروسه لخته شدن خون و نیز ساخت استخوان است مشخص می کند که نخود فرنگی منبع خوبی از این ماده مغذی برای حفظ سلامت است.

به علاوه وجود ریزمغذی های منگنز و منیزیم که از ریزمغذی های جزیی به شمار می آیند آن را به ماده غذایی مناسبی تبدیل کرده است.

به دلیل پایین بودن محتوای سدیم نخود فرنگی، توصیه می شود کسانی که به بیماری پر فشاری خون مبتلا هستند از نخود فرنگی کنسرو نشده استفاده کنند تا مقدار سدیم دریافتی آنها از این طریق افزایش نیابد.

مواد موجود در ۱۰۰ گرم نخود فرنگی

ویتامینK 41.40 میکروگرم، ، ویتامین C 22.72 میلی گرم، فیبر ۸٫۸۰ گرم، ویتامین B1 0.41 میلی گرم، فولات ۱۰۱٫۲۸ میکروگرم، ویتامینA 955.20 واحد، فسفر ۱۸۷٫۲۰ میلی گرم

ویتامین B6 0.23 میلی گرم، ویتامینB2 0.24 میلی گرم، مس ۰٫۲۸ میلی گرم، آهن ۲٫۴۶ میلی گرم، پتاسیم ۴۳۳٫۶۰ میلی گرم

خرید و نگهداری

برای خرید به کیفیت این سبزی ها توجه کنید: غلاف نخود فرنگی مرغوب، سبز تیره و دانه آن کاملاً گرد و رنگ آن سبز چمنی است. باقلای مرغوب، سبز رنگ و محل دانه در داخل غلاف فاقد فضای خالی است. پوست دانه باید سبز باشد نه سفید. اگر دانه باقلا سفت و رنگ آن زرد باشد، کیفیت باقلا پایین است.

برای فریز کردن باقالا و نخود فرنگی که معمولا برای دسترسی در بقیه ایام سال انجام می شود و برای حفظ رنگ و کیفیت از روش بلانچینگ استفاده می شود. در این روش با استفاده از شوک حرارتی، آنزیم های موجود در این دانه ها را غیر فعال می کنند. در این روش ابتدا دانه ها را به مدت ۲ تا ۳ دقیقه در آب جوش فرو می برند و پس از آن آن را بلافاصله با معرض آب سرد قرار می دهند.

همچنین ببینید

خواص بعضی از گیاهان

ترخون اشتهاآور است رشد و ایمنی بدن را ارتقا می‌بخشد موجب تحریک مغز و سیستم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*