یـک لبخنـد تا خوشبـختی راهـست

آیا شما واقعا خوشحال هستید؟ اگر صادقانه بگوییم، بسیاری از ما حتی به خودمان وقت نمی‌دهیم که به این سوال پاسخ دهیم. و اینکه آیا خوشبختی اصلا چه هست؟ باید چه شکلی باشد؟ و مهم‌تر از همه چگونه می‌توانید آن را به دست آورید؟

حالا که تقریبا نیمی از سال گذشته است، بیایید به آنچه پشت سر گذاشته‌اید نگاهی بیندازید و یک برنامه خوشبختی برای خود بریزید و تصمیم بگیرید سال بعد خوشبخت‌تر از سال‌های قبل باشید. این که شما چند سال از عمرتان را گذرانده‌اید یا چند سال دیگر از آن باقی مانده است هیچ تاثیری در میزان خوشبختی شما ندارد، زیرا خوشبختی چیزی است که در هر لحظه می‌توانید آن را حس کنید.

همه ما در جستجوی خوشبختی هستیم. گاهی فکر می‌کنیم می‌توانیم آن را با صرف مقداری پول یا کنار گذاشتن یک عادت بد یا کسب پول بیشتر به دست آوریم و همینطور هر سال وقتمان را با همین روش صرف می‌کنیم. اما خوشبختی واقعی وقتی خودش را به ما نشان می‌دهد که از آنچه هستید و آنچه دارید لذت ببرید و از ویژگی‌های منحصربه فرد خود تقدیر کنید. در واقع خوشبختی وقتی شروع می‌شود که خودتان را دوست داشته باشید.

گرچه راه رسیدن به خوشبختی برای هر فرد متفاوت است، اما عشق به خود، به عنوان موجودی منحصر به فرد، که هرگز تکرار نخواهد شد، شاه کلید این گنجینه است. وقتی ما بتوانیم دست از شماتت خود به خاطر اشتباهاتمان برداریم و شروع به جشن گرفتن برای کارهای درستمان بکنیم بالاخره می‌توانیم خوشحال باشیم.

باید تفکرمان را در مورد خودمان تغییر دهیم و این برای بعضی‌ها راه دشواری است و البته خوشبختانه میانبری هم دارد که بتوان زودتر به مقصد رسید. آنچه می‌خوانید گزیده‌ای از میان نسخه‌های آزموده است.

ورزش دوای جسم و روح

اگر ورزش نمی‌کنید همین حالا ورزش را شروع کنید. می‌دانید که ورزش شما را سلامت نگه می‌دارد و به کنترل وزنتان کمک می‌کند، اما آیا می‌دانید که ورزش خود یک داروی ضدافسردگی به شمار می‌رود؟

می‌توانید تصمیم بگیرید که از الان به بعد ورزش، بخشی از شیوه زندگی شما باشد. حتی یک ورزش ۲۰ دقیقه‌ای، روزانه می‌تواند خلق و خوی شما را بهتر کند و احترام به خویشتن را افزایش دهد. همسر و فرزندانتان می‌توانند شما را در این مسیر همراهی کنند و در همین مسیر خوشبختی را تجربه کنید.

قدم‌های کوچک برای مقصدی بزرگ

میانبر دوم سخت نگرفتن زندگی است. گفت آسان‌گیر بر خود کارها کز روی طبع سخت می‌گیرد جهان بر مردمان سختکوش. بسیاری از برنامه‌هایی که برای بعدمان در نظر می‌گیریم سختگیرانه‌تر از آن است که رغبتی به انجام آن پیدا کنیم. مثلا یک دفعه قرار می‌گذاریم ۲۰ کیلو، وزن کم کنیم چون از ظاهرمان خوشمان نمی‌آید.

فلسفه این تصمیم مشکل دارد. اگر قرار است طرز فکر خود را عوض کنیم به خاطر این است که خودمان را دوست داریم و به سلامتی خود اهمیت می‌دهید. باید برنامه هوشمندانه‌تری برای کاهش وزن ترتیب دهیم.

خود را سرزنش نکنید

رقابت چیز خوبی است، اما وضع اقتصادی ما ایرانی‌ها گاهی ما را در چنان موقعیتی قرار می‌دهد که احساس کمبود می‌کنیم. مثلا حسن کارمند بازنشسته‌ای است که ماهانه هفت تومان ثابت دریافت می‌کند، اما همچنان احساس ناخوشایندی از بی‌عرضگی او را اذیت می‌کند. او می گوید: اگر من هم مثل همکارم زمین زیادی خارج از تهران خریده بودم امروز که آن منطقه‌های بی‌ارزش، ارزش پیدا کرده مرا یک میلیاردر می‌کرد، اما من بی‌فکر بودم. این نوع سرزنش کردن‌ها باعث می‌شود یک عمر احساس بدبختی کنیم. باز هم تکرار می‌کنم باید بتوانید خود را ببخشید و از آنچه دارید لذت ببرید.

به استعدادهایتان پشت نکنید

توصیه دیگر این است که یکی از استعدادهای خود را پرورش دهید. اگر در کارتان این موضوع امکان‌پذیر نیست، راه دیگری بیابید البته اگر می‌توانید. بهتر است کاری بیابید که متناسب با استعدادهای شما باشد. به بازی گرفتن نقاط قوت، شما را خوشبخت می‌کند. مثلا اگر شما دبیری بازنشسته هستید، می‌توانید در یک آموزشگاه تدریس کنید یا به نویسندگی مشغول شوید  یا کاری هنری را برای اولین دفعه تجربه کنید.

دوستانه‌ترین روابط

با کسانی که دوستشان دارید روابط خود را محکم‌تر کنید. آیا از این که ازدواجتان را به حال خودش رها کرده‌اید، راضی هستید؟ بیشتر وقت‌تان را یا سر کار هستید یا دارید با گوشیتان وقت می‌گذرانید؟ تماشا کردن سریال‌های پشت سر هم و خبر، مشغولیت اصلی‌تان شده؟ این با خوشبختی فاصله زیادی دارد. اگر قرار است یک روز به خاطر نادیده گرفتن عزیزانتان خود را شماتت کنید امروز آنان را دریابید تا خوشبختی دوچندانی را تجربه کنید. امسال را سال بهبود روابط قرار دهید و توجهی که دوست دارید دریافت کنید به عزیزانتان هدیه دهید.

زمانی برای تولد عشق

توصیه بعدی در مورد ازدواج شماست. آیا هنوز سالگردهای ازدواجتان را جشن می‌گیرید و از ازدواجتان احساس خرسندی دارید؟ یا از ته دل از آن افسرده‌اید و به اصطلاح می‌سوزید و می‌سازید؟ اگر چنین است در نیمه دوم سال به این فکر کنید که چطور عشق را دوباره در زندگی خود متولد کنید و به بازسازی روابط با همسرتان بپردازید. زندگی با یک زوج خوب چیزی است که به انسان حس خوشبختی می‌دهد.

گرچه راه رسیدن به خوشبختی برای هر فرد متفاوت است اما عشق به خود، به عنوان موجودی منحصر به فرد​ که هرگز تکرار نخواهد شد، شاه کلید این گنجینه است. اگر به جایی رسیده‌اید که از ازدواج خود لذت نمی‌برید خودتان مسوول هستید و تنها کسی هستید که می‌توانید آن را تغییر دهید. با مهربانی و وضوح در مورد آن با همسرتان صحبت کنید. با هدایای کوچک و تصادفی یکدیگر را شاد کنید حتی اگر تهیه یک شام خوشمزه از بیرون و معاف کردن همسر خسته‌تان از شام پختن باشد، اما این کارها را از ته دل و برای خوشحالی و خوشبختی خودتان انجام دهید که فردا منتش را سر همسرتان نگذارید. خوبی، همیشه اثربخش است.

قدرت قدردانی

توصیه بعدی این است که از دیگران قدردانی کنید. بله البته شما گاه به خانواده و دوستانتان می‌گویید که در موردشان چه فکری می‌کنید، اما در مورد همکارانتان چطور؟ آرایشگرتان، معلم فرزندتان، همسایه‌ای که وقتی به مسافرت می‌روید از خانه‌تان مراقبت می‌کند. بیشتر ما بیشتر به سر و صداهای اطراف اهمیت می‌دهیم تا آدم‌هایی که دوروبرمان زندگی مان را راحت‌تر می کنند.

تا حالا کسی که راه پله‌هایتان را تمیز می‌کند یا رفتگر محل را برای عید مبارکی در آغوش گرفته‌اید؟ همسایه‌تان را چطور؟ با این کار خودتان بیش از او احساس وجد و شعف خواهید کرد و با هر بار دیدن اطرافیانتان انگار خوشبختی‌تان تکثیر می‌شود. مطالعه‌ای که توسط استاد روان‌شناسی دانشگاه کالیفرنیا انجام شد نشان می‌دهد که افراد سپاسگزار ۲۵ درصد شادتر از افراد ناسپاس هستند.

بخشایش و گشایش

اگر هیچ وقت نمی‌توانستید مسایل گذشته را نادیده بگیرید، الان وقت آن است. این دو هفته فرصت دارید خوب فکر کنید و ببینید چه کسانی در فهرست غضب شما قرار دارند. هرچه بیشتر بتوانید ستم‌ها و تبعیض‌هایی که در حق‌تان روا شده را ببخشید، بیشتر احساس خوشبختی می‌کنید. اگر اجازه دهید درد، رنج، نفرت و غضب در شما لانه کند هرگز احساس خوشبختی نخواهید کرد.

تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد این افکار سمی علاوه بر استرس، باعث ایجاد انواع بیماری‌ها می‌شود. اگر کسی که از او ناراحتی دارید دیگر در دنیا نباشد هم به صورت نمادین می‌توانید نامه‌ای به او بنویسید و در کنار مزارش خاک کنید یا به نیت او به آب بسپارید یا بدون آدرس پست کنید یا هر چیز دیگری که به ذهنتان می‌رسد، خواهید دید که بسیار سبک و راحت می شوید.

شادی تنها چیزی است که بخشش آن، شما را ثروتمندتر می‌کند. کمک کردن به یک خانواده نیازمند، نذر غذای گرم برای بیماران یا نیازمندان یا حتی رهگذارانی که هنگام غروب از مقابل منزل شما گذر می‌کنند، کمک در امور خیریه و بخشش از موهبتهای خدادادی که دارید، شما را خوشبخت‌تر می‌کند.

همچنین ببینید

ضامن گله

روزی بودا در منطقه سرسبزی قدم می‌زد و به هر سو که نگاه می‌کرد، خداوند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*